Pisi Linux 1.0 Beta Kurulum ve İncelemesi


TÜBİTAK ile isim konusunda yaşanan anlaşmazlıklardan sonra "Pisi Linux" ismini alan Pardus 2011.2 çatalı yerli linux dağıtımımızın beta sürümü duyuruldu. Pardus'taki "Anka" yerine İspanyolca "rüya" anlamına gelen "Sueno" kod adı ile indirmeye sunuldu.  Bakalım bizi final sürümde neler bekliyor?Normalde beta sürüm inceleme yapmak için uygun değildir. Beta denilmesinin amacı, geliştirici ekibin dışındaki insanların da hata ayıklama sürecine dahil olmalarıdır. Yani bu beta günlük kullanım değil hata bulma ve test amaçlı.

Pisi Linux 1.0 beta ciddi anlamda Pardus'a benzediği için bu yazıda bulamadığınız ayrıntıları Pardus 2011.2 incelememde bulabilme ihtimaliniz var.

Pisi Linux beta kalıbı çıkar çıkmaz sabit diskimdeki uzatılmış bir bölüme kurdum. Ve bu yazıyı da Pisi Linux ile yazıyorum.

Günlük kullanıma uygun olmayan test amaçlı beta kalıp sadece 64 bit bilgisayarlar için çıktı. İndirmek isterseniz 3. beta kalıbının adresi:


şeklinde.

Pisi Linux betayı kurmak yerine bilgisayarınızda hiçbir değişiklik yapmadan denemek istiyorsanız bu bağlantıdan çalışan kalıbı indirebilirsiniz.

Sistem gereksinimleri konusunda benim kendi görüşüm, 512 MB RAM ve 2 GHz 64 bitlik bir işlemci ile normal bir şekilde kullanabilirsiniz ancak iyi bir kullanıcı deneyimi için 2 GB RAM tavsiye ederim.

Dosyayı indirdikten sonra Windows ortamında win32diskimager uygulamasını kullanarak, linux ortamında ise takılan belleğin bağlandığı bölümün ismini uçbirime su diyerek yönetici hakkı aldıktan sonra


diyerek öğrenin. En büyük ihtimalle sdb olduğunu kabul edersek(sorumluluk size ait, başka bir sürücü bağlı ise sdc de olabilir)


diyerek USB belleğimize atabilir ve bilgisayarımızı Pisi Linux ile başlatabiliriz.

Sanal makinede başlattım ve açıldı:


Pembe tonları pek beğendiğimi söyleyemem. Türkçe ve Pisi Linux Beta Sueno v03 dedik. Sistem açılıyor.

Lisans koşullarının yazdığı ekran karşımızda. Açılışı çok kısa sürdü.


Pembe tonlar peşimizi hiç bırakmayacak. Pardus 2011.2'de grinin tonları hakimdi.

Kabul edip ileri dedik. Ve doğrulama ekranı. Eğer indirdiğimiz 1.7 GB'lik dosyada inme esnasında bir sorun olduysa bu kurulumda sorunlara sebep olabilir. Eğer aceleniz yoksa Doğrula diyerek birkaç dakika beklemenizi tavsiye ederim.

Sonraki ekran klavye düzeni. Sorunsuz algıladı. İleri dedik.

Tarih, saat, zaman dilimi. İleri dedik ve kullanıcı hesabı oluşturulacak alan:


İsim ve şifremizi girmemiz yeterli. Şifrenizi sakın unutmayın. Her oturum açışınızda gerekecek. İleri dedik.

Ve sanal makine sorunları karşımızda. İleri düğmesinin kenarı kaldı. Görüntü sağ taraftan kesilmiş durumda. Gerçek kurulumda herhangi bir sorun çıkmamıştı.

Root yani tam yetkili kullanıcının şifresini yazalım. Bütün sistemi ilgilendiren her işlem sırasında sizden bu şifreyi isteyecek.


Ve disk bölümleme.


Benim sanal 10 GB'lik hard diskimi kullanıp kullanmayacağımı soruyor. Aygıtı kullanacağım için Aygıtı sıfırla diyorum. Tabii ki bir anda sabit diskimi sıfırlamayacak. Sadece onu kullanım iznini benden alıyor. Kurulum uygulaması birebir aynı olduğu için aynısı Pardus'ta da vardı ve biraz sıkıntılı bir ifade olmuş. Aygıtı sıfırla dedim.


Elimizle disk tablosunu görüp nereye nasıl kuracağımızı seçelim diye Elle bölümlendirme'yi seçtik ve:


Benim sanal sabit diskim boş olduğu için bölüm oluşturuyorum. Üstten sürücüyü seçip Standart > Disk bölümü dedim.


Kullan seçeneğinde / yani Kök'ü seçerek sistemin bu bölüme kurulacağını belirttik. Dosya sistemini ext4 seçelim ve ben takas alanı için düşündüğüm miktar dışındaki alanı bu diske ayırıyorum. Birincil disk olmaya zorlayalım, benim oluşturduğum tek bölüm olduğu için birincil disk olmasında bir sorun olmaz. Her aygıt için en fazla 4 adet birincil bölüm ayarlayabildiğimizi unutmayın. Tamam dedim.

Şimdi de takas alanımızı oluşturalım. RAM miktarımız civarında bir bölümü swap olarak bağlamamız yeterli. Oluştur > Standart disk bölümü diyoruz ve


Tamam dedik. Bir / ve bir swap alanımız oldu. Disk bölümlendirme olayımız bu kadar. Eğer sizde Windows'un kurulu olduğu bir bölüm daha olsaydı hiç dokunmadığınız o bölüm daha olacaktı. Tek fark bu.

İleri dediğimizde Biçimlendir kutusu işaretli olan bölümleri biçimlendirecek. Eğer Windows veya diğer bölümlerde işaret yok ise herhangi bir sorun yok demektir. Biçimlendir kutusunu onaylayalım.

Sıradaki ekranda başlangıç yönetici var. Eğer sıradan bir Windows kullanıcısı iseniz burayı hiç ellemeden geçin. Eğer sisteminizde başka bir linux dağıtımı da kurulu ise ve siz Pisi Linux'un değil de onun başlangıç yöneticisini kullanmak istiyorsanız burada grub'u kurmayabilir veya Pisi Linux'un bulunduğu bölüme kurmak isteyebilirsiniz.

İleri dedik ve özet karşımızda.


Kurulumu başlatalım. Değişiklikleri diske yazmayı onayladığımız an bilgisayarımızda değişiklik yapmış oluyoruz.

Kurulum yazılımı YALI Pardus 2011'in neredeyse aynısı. Sunu ekranında sistem hakkında genel bilgiler geçiyor. Kurulum biraz uzun sürüyor. Linux dünyam. Herhangi bir etkileşim olmadığı için bilgisayarın başından ayrılabilirsiniz.

Not: Pembe rengi sevmedim. Kullanılan duvar kağıdının tarzında gök mavisi tonları daha iyi olabilirdi.

Kurulum tamamlandığı zaman bitirip Yeniden başlat diyelim. Kurulum için kullandığınız aygıtı ayırabilirsiniz.

Sistem yeniden başladı ve grub yani başlangıç ekranında bilgisayarınızdaki bütün işletim sistemleri görünüyor olmalı. Eğer bir eksik varsa, Ubuntu türevlerinde sorun olduğunu not edenler olmuş, yapmanız gereken şey Pisi Linux açılınca uçbirime su diyerek root yetkileri alın ve


yapıştırın. Bu kadar.

Oturum açma ekranı karşımızda.


Pardus'tan kalan siyah nokta hataları belli ki hala devam ediyor.

İlk açılışta yarım dakika kadar beklettikten sonra iki senedir göremediğim Kaptan karşımda :)


İleri, ileri, ileri, uygula ve bitir diyerek temel kişiselleştirme ayarlarını Kaptan ile tamamlayabilirsiniz.

İşte Pisi Linux masaüstü:


KDE ile birlikte gelen klasik Kick-off menü:


Dağıtım KDE 4.10.3, kernel 3.8.13 ve NVIDIA 313.26 ile gelmiş.


Pisi Linux paket yöneticisi:


Oldukça güncel ve kararlı bir halde gelmiş olan bu betayı test amaçlı olarak kullanıp dağıtımın forumunda paylaşımlarda bulunarak siz de Pisi Linux'a katkıda bulunabilirsiniz.

Pisi Linux Forumu


Emektar Pardus'umuz artık Pisi Linux ismiyle karşımızda. Ve bu sefer onu hayatta tutan şey birkaç kişinin ağzından çıkan kelimeler değil sadece ama sadece bizim desteğimiz.

Kolay gelsin.

8 yorum :

 1. hadi yolu acik olsun :) tesekkurler

  YanıtlayınSil
 2. Pardus 2013'ten daha iyi ve güncel olduğu kesin!

  YanıtlayınSil
 3. pisi rc1 izmiri incelemelisin

  YanıtlayınSil
 4. pisi linux gelistiricilerinin sayisi cok fazla ve yabancilar da var. Artik Turk degil yani. kalabalik ekip bile bir yildir topluluk surumu 2.0 gibi mukemmel bi kararli dagitim yapmayi beceremedi. Ki onu da tek gelistirici yapiyo! Pisi linuxten bi cacik olmaz, anca 5 sene sonra adam gibi dagitim yaparlar, devletimiz %100 yerli isletim sistemini olusturduktan sonraya, linux minux da degil :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. uzun ama boş yazmışsın. Pisi'yi destekliyoruz.

   Sil
  2. Bencede boş konuşmuş arkadaş. Emeği geçenlere çok teşekkürler. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş.

   Sil
  3. Kimse kullanmazsa hiçbir dağıtım gelişmez zaten.Kullanan herkes tanıtmalı ki Bi cacık olsun :)

   Sil
 5. Gercekten iyi.Desteklenmeli.

  YanıtlayınSil